czwartek, 10 sierpnia 2017

Nawyki podczas gotowania


Zgodnie ze znanym powiedzeniem na naukę nigdy nie jest za późno  dzisiaj zajmę się nawykami, ażeby było tematycznie będą to nawyki w kuchni. Warto zacząć od przypomnienia sobie pewnej oczywistej rzeczy, a mianowicie nabyte nawyki bardzo szybko staną się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Zaprezentowane przeze mnie nawyki nie tylko pomagają  uniknąć wielkiego bałaganu, ale również zaoszczędzić czas. Większość z nich jest na tyle oczywista, że już dawno nam towarzyszą w kuchni, jednak do niektórych musiałam się długo przekonywać. A więc zaczynamy!

1. Potrzebujemy trochę miejsca?  –  więc usuwamy z blatu wszystkie zbędne przedmioty, które podczas przygotowań łatwo się ubrudzą, a stanowią też dekoracje naszej kuchni. To sprawdza się u mnie podczas przygotowywania dań tych bardziej pracochłonnych.

2. Potrzebujemy kilku składników? – na samym początku gotowania wyciągam wszystko czego będę używać. Pomaga mi to zaoszczędzić wbrew pozorom sporo czasu.

3. Użyliśmy już dany produkt? – Tutaj wręcz przeciwnie jak w punkcie 2., nie chowam składników na samym końcu po zakończeniu gotowania, lecz robię to na bieżąco.  Dodałam już wszystkie jajka, więc pozostałe mogą znowu znaleźć się w lodówce.

4. Bałagan zaczyna się pojawiać? – ostatnio w modzie są mini kosze na śmieci, które używane są podczas gotowania. Ja na razie używam małych woreczków albo ręcznika papierowego, w  którym na bieżąco lądują np. obierki. Gdy nasze dania wylądują w piekarniku bądź garnku szybko i sprawnie na raz pozbywamy się śmieci.

5. Naczynia już nie potrzebne? –  więc nie składujmy ich gdzie popadnie, tam gdzie jeszcze trochę blatu nam zostało. Tutaj wygrywają osoby mające zmywarki, ponieważ naczynia mogą momentalnie zniknąć nam z pola widzenia. Jednak nie ma co szukać wymówek. Skoro nie mamy zmywarki układajmy niepotrzebne już naczynia w jednym miejscu najlepiej blisko zlewozmywaka bądź jeżeli coś wymaga jedynie opłukania zróbmy to od razu.Pokochajmy gotowanie!

3 komentarze:

 1. Dobre, tylko jak to stosować w praktyce ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pozoru może wydawać się, że za dużo z tym roboty, ale małymi kroczkami da się wypracować takie nawyki, które naprawdę ułatwiają :-)

   Usuń
 2. Fajne porady :) na pewno pomocne w kuchni, gdy ktoś lubi gotować ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój ślad :-) Jest mi niezmiernie miło :-)